[ad_1]
Nema države gde mediji nisu izloženi političkom uticaju, ali neki od uvida Fridom hausa jesu vredni pažnje, rekao je ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević u Novom danu.
“Fridom haus zvuči pompezno, postoje i Reporteri bez granica i Lekari bez granica, tu su nevladine organizacije sa zapada koje idu po svetu i ocenjuju stanje demokratija i ljudskih prava u zemljama uj uj uj uj uj tejko tejkova szetuu teško da postoji država u svetu meri izloženi političkom uticaju, što nije dobro, ali kada Fridom haus ocenjuje to u Srbiji oni ne otkivaju rupu na saksiji “, rekao je on govoreći or izveštaju te organizajeje or Srbiji u delu koji se odnosi na medije.
Tih stvari verovatno ima i mi moramo da se borimo protiv toga, kazao je ministar i dodao da, ipak, nije primetio izveštaj Fridom hausa o takvom uticaju u SAD ili Britaniji npr.
“Zanimaju nas principi po kojima neko sudi našoj zemlji”, objasnio je.
Vukosavljević je ocenio ipak i da neke od preporuka i uvida iz izveštaja Fridom hausa jesu vredni paznje i da na tome treba raditi.
“Medijske slobode i prava i bezbednost novinara neprestano moraju biti povećavani”, kazao je.
Govoreći or REM-u, Vukosavljević je rekao da postoji striktna podela nadležnosti između REM-a i Ministarstva kulture i informisanja, i da nadležnosti koje pripadaju REM-u treba da budu odgovornost REM-a.
“REM je bio predmet brojnih kontroverzi, ali voleo bih da svako radi svoj posao i svaka institcija bude potpuno odgovorna za ono što ona radi”, kazao je.
Povodom hapšenja osobe koja je uputila pretnje novinarima Ivanu Ivanoviću i Slobodanu Georgievu, ministar je rekao da ne može da se upušta u ad hoc ocene pojedinačnih slučajevai ali da Ministarstvo Podrikava sve mere koje dovode str.
Govoreći o polemici sa Jelenom Trivan oko sredstava za Filmski centar Srbije, on je rekao da nije u redu da se debate tog tipa vode u javnosti, kao i da su navodi Trivan dobili zasluženi odgovor. On je ponovio da je FCS ustanova kulture i ima ista prava i obaveze kao i sve druge takve ustanove u Srbiji.
“Sve ustanove kulture dele sudbinu FCS bez ostatka i FCS je samo jedna od ustanova kulture. Ovaj tektonski udar (pandemije), izazvao je smanjenja u budžetu dodatno za više odde milijarde sudan naulture suv. vanrednih okolnosti “, kazao je on dodavši gives his ovogodišnje okolnosti, koje his viša sila, poremetile planove ministrastva or većim izdvajanjima.
Osvrćući se na pomoć koja je država izdvojila za samostalne umetnike, Vukosavljević je rekao da se ta pomoć odnosi na veliki broj umetnika koji su članovi reprezentativnih udruženja u kulturi, ali da nije obuhhvat.
Kako je objasnio, naš zakon prepoznaje samostalne umetnike, koji imaju reprezentativni status, i imaju i neka prava i obaveze, ali ne prepoznaje slobodne umetnike koji se vode kao nezaposlena lica.
“Nejasan je njihov ritam stvaranja, ima izuzetaka i nisu svi koji su frilanseri nezaposleni, ali kod nas to u zakonu ne postoji”, rekao je i predložio da za honorarne umetnike koji jesu ugroženi ovom situacjom, pokuš, pokušu prilike.
[ad_2]