[ad_1]
Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković ocenila je danas da navodi da se Srbija emitovanjem evroobveznica zadužila više nego što bi to bio slučaj sa zaduživanjem ken međunarodnih nensan tapni i nauu zenup neeuu nak
Kako je saopšteno iz kabineta guverenera, Tabaković je navela da sredstva Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) ponuđena kroz instrument brzog finansiranja RFI (Rapid Financing Instrument) podrazumevaju da država koja ih koristi ima problema u finansiranju ima auransiranja plat a .
„Povlačenje ovih sredstava nije tako povoljno, osim za relativno manje iznose i u kraćem roku nego što je Srbija uspela da pribavi emisijom evroobveznica. Uzimanje ovih sredstava podrazumevalo bi za Srbiju de fakto ulazak u novi trogodišnji stend-baj aranžman sa ovom finansijskom institucijom, odnosno bilo bi jednako tom aranžmank, rtkoja nema potrebe zakuransijk, rtkoja nema potrebe zakra rsk, skijjajajask
Tabaković je navela da bi to „svakako poslalo negatn signal i moglo da dovede do povećanja premije rizika zemlje u budućnosti, odnosno troškova zaduživanja, jer bi potencijalni investigitori mogli pugrešno da razumeju da srbija ima određenih
„Кrediti MMF-a imaju povoljnije uslove za relativno manje iznose i na kratak rok jer na taj način ta međunarodna finansijska institcija obeshrabruje dugoročno zaduživanje zemalja u većim iznosima. Zbog toga nije moguće prosto upoređivanje uslova pod kojima su se pojedine zemlje zadužile kod MMF-a sa uslovima pod kojima je Republika Srbija emitovala evroobveznicu “, navela je Tabaković.
Prema njenim rečima, ukoliko bi dve milijarde evra, koje je Srbija obezbedila na međunarodnom tržištu, i to na sedam godina po kuponskoj stopi od 3,125 odsto (stopa prinosa 3,375 odsto) poredili sa uslovima iz RFI, „stope u ovns ai i četiri odsto, uz sve druge dodatne zahteve i ograničenja koje bi aranžman sa MMF-om podrazumevao “.
„I to na kraći rok, do 5 godina. Takođe sredstva mogu prikupljena evroobveznicom is koristiti vraćanje iz za duga i finansiranje POMOČI prethodnog perioda domaćoj privredi, dok je prevashodna Namena sredstava od MMF za finansiranje platnobilansnih neravnoteža, odnosno prevazilaženje sa problem likvidnošću, Srbija koje nema “je guverner Kazala NBS.
Tabaković je navela da „treba imati u vidu da nema osnova porediti uslove pod kojima su emitovane evroobveznice tokom prethodne godine sa uslovima u vreme globalne ekonomske krize koja je uslovila porast kamatnih stopa za sve zemlje koje se zadu
„Globalna premia rizika značajno je porasla, a Srbija je i u takvim uslovima uspela da tokom aukcije smanji trošak zaduživanja za 50 baznih poena, pri čemu je tražnja međunarodnih researcher bila izuzetno velika. Svakako će Srbija, kada se budu stekli uslovi na međunarodnom tržištu, razmišljati da sredstva prikupljena putem evroobveznica zameni pod još povoljnijim uslovima, kako je to učinila i prošle godine “, najavila
Tabaković je naglasila da je „posebno važno da je ova stopa daleko niža od stopa po kojima se Srbija zaduživala pre 2012. godine“, i to u dolarima kada su, po njenim rečima, „neodgovorni nosioci ekonomskih politika prihvatali i dodatni koji je mnogo koštao.
„Кoštalo nas je i to što su Narodna banka Srbije i Vlada Srbije od 2012. godine otplaćivale nasleđene obaveze po ranijim aranžmanima sa MMF-om (ukupni plaćeni troškovi tih aranžmana premašili su 90 miliona evra), dok smo OD- 2012. god om sklapali savetodavne aranžmane bez korišćenja finansijskih sredstava “, rekla je Tabaković.
Prema njenim rečima, imajući sve to u vidu, Srbija je emitujući sedmogodišnju evroobveznicu u iznosu od dve milijarde evra „dobila još jednu potvrdu da najuglednjeureuki pjekuranek, umbijentu svetsujeur, u ambijentu odgovorne ekonomske politike “.
„Prikupljanje tih sredstava drugim putem, pa tako i uzimanjem kredita od Međunarodnog monetarnog fonda, imalo bi mnogo višu cenu“, naglasila je guverner Jorgovanka Tabaković.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.