10 огнища на вируса. Изолирани са, но държат България високо в платото на заразата



[ad_1]

В ромските махали заразата е от семеен тип

Наистина ли мина пикът на коронавируса у нас и защо тогава броят на заразените расте?

Отговорът се крие в специфичния начин, по който заразата се разпространява в страната – в няколко основни огнища по места, част от тях вече овладени, други активни в момента.

Именно в тези 10 коронагнезда се установяват новите случаи, контактни на вече установени болни. Те държат България високо в платото на заразата.

Лошата новина е, че не слизаме надолу по кривата – до 17 ч на 5 май

заразените са

1704, първенец

с най-много

болни е София

– 750, следвана от Плевен-170, и Видин – 154 души. Но добрата е, че въпросните огнища са установени, изолирани и контролирани. Благодарение на навременните ограничителни мерки, наложени от щаба и правителството голяма част от откритите досега случаи не успяха да се разпрострат извън тях.

България не избяга от сценария на други европейски страни и основните огнища са някои болници. 182 медицински лица бяха доказани с COVID-19, логично силно засегната е най-голямата спешна болница “Пирог Там бяха приети първите, и то тежки случаи и 48 медици се оказаха зарзени.

На следващо място е видинската болница с 37 заразени досега.

В началото на април бяха обявени и първите заразени от Центъра по спешна медицинска помощ в София, които вече са 14. Шефът му д-р Георги Гелев обясни, че те преминават през вируса без симптоми и са под домашна карантина. Една от тези заразени обаче се оказа д-р Нели Пандова, която почина в неделе е з CO V V V CO V COо CO Причините още се установяват, тъй като се оказа, че

месец преди да

почине, е дала

две отрицателни

проби на PCR

тест. В края на април пък бяха затворени две отделения в университетската болница “Св. Иван Рилски ”в София, след като бе установен положителен случай на пациент, който се лекува там. Впоследствие положителни проби дадоха и медици от лечебното заведение, които до момента са около

Междувременно във вторник затвориха за 24 часа реанимацията на МБАЛ-Пазарджик, след като стана ясно, че шефът на отделението, една медсестра и една санитарка са с положителна проба за COVID-19. Те са под домашно лечение. С тях броят на заразените медици в града са 6.

Управителният съвет на районната лекарска колегия в Сливен изрази категоричното си несъгласие с оповестената версия за причините за големия брой заразени медици в Инфекциозното отделение на областната МБАЛ “Д-р Иван Селимински”. В отделението с доказан коронавирус са 8 медици – починалата на 1 д-р май Илияна Иванова, която е първата жертва на заразата сред медиците у нас, съпругът ѝ д-р Радостин Иванов и още 5 сестри и една санитарка.

В понеделник директорът на РЗИ д-р Петя Балулова допусна, че

неправилно

боравене с

личните

предпазни

средства

от страна на персонала да е довела до разпространението на заразата. Възможно било това да е станало при свалянето на предпазния екип или по време на работа.

Инфекциозно отделение към МБАЛ “Д-р Иван Селимински” е най-голямото в обоо момента в него

Това са пациенти

не само от

Сливен, но и от

Бмбол, Стара

Загора и Бургас

По-рано от областната болница съобщиха, че въпреки тежката обстановка, таре ене етереле Сега в него са настанени 16 пациенти, сред които и 5 медицински сестри и еда от персонала от персона Грижи за тях занапред ще полагат двама лекари от болницата – единият от Отделението по пулмология и фтизиатрия, а колегата му – от Отделението по ендокринология, които са командировани там по тяхно желание. В отделението от други отделения са изпратени и 4 медицински сестри.

Временно това отделение няма да приема нови болни заради липса на достатъчно персонал. Ако има нови заразени от Сливен и региона, те ще бъдат насочвани към Военната бане в момен

От болницита опровергаха и слуховете, че починалата от заразата с то еле оле овере илая По думите на директора на здравното заведение д-р Васислав Петров, още на 30 апилтатът за вир

Отрицателни са обаче двата PRS-теста за COVID-19, които бяха направени на нейния 12-годишен син. Детето си е вкъщи, за него сега се грижи баба му по майчина линия, тъй каве му – д-р Радост Той е на домашно лечение. Във Военна болница в Сливен са неговите родители, но и при тях заболяването протича по-леко.

Здравните власти

затвориха

квартал “Райна

Княгина ”в

Бмбол,

след като се оказа огнище на зараза с COVID-19. В понеделник там почина 55 годишна жена, а впоследствие още 10 души се оказаха заразени.

“Райна Княгиня” е ромската махала на Ямбол По неофициални данни там живеят около 6000 души. Полицията и жандармерията разставиха постове и го блокираха.

“С тези мерки целим да ограничим влизането и излизането от квартала. Това се наложи заради големия брой заразени и двама починали през последните седмици. Надявам се бързо да ограничим разпространението на заразата и в кратки срокове квартала да се върне в нормалния си ритъм на живот “каза областният управител Димитър Иванов. Тойобясни, че хората могат да ходят на работа с декларация и по преценка на работодателя, но с 13 работодатели било постиганто съгласие да пуснат работниците си в отпуск, докато бъде вдигната блокадата.

Шефката на РЗИ д-р Лиляна Генчева съобщи, че започва масово тестване в квартала.

Две жени на 41 и 42 г. излъгали, че са се прибрали с такси до хасковското село Брягово. Макар да знаели, че са с COVID-19 след PCR тестове в Нидерландия, двете се качили в марерар.

.

“Въпросните дами не са се прибрали с такси, а с автобус, за което съм сигнализирал МВР и РЗИ-Хасково.Тези жени трябва да си носят последствията от действията си” заяви кметът на Хасково.

Междувременно от Районна прокуратура съобщиха, че е започнала проверка по случая.

3 огнища на

зарази има в

област Видин

от края на април – старческите домове в село Гара Орешец и в град Кула, карере за настанява

Според Националния оперативен щаб вече 154-ма са заразените в областта, като сие иии е а м ск Това е и причината болница “Св. Петка ”във Видин да работи при намален състав.

От дома в Гара Орешец вече има двама загинали. Първият заразен мъж, който бе на 73 г., имал и няколко съпътстващи заболявания и мъж на 70 г. Кметът Юлиян Симеонов обаче не смята, че селото трябва да бъде затворено.

В дома за стари

хора в Кула

заразените

са 17 души

от тях две санитарки. Очакват се резултатите на 12 обитатели на центъра за деца във Видин.

От понеделник 2 жени от персонала на дома за стари хора в ломското село Добри дол са с положителни ро Те са 50-годишна хигиенистка и 55-годишна санитарка. Наложена им е 28-дневна домашна карантина, а на контактните им 14 обитатели по 14 дни.

“Започна масово тестване във всички резидентни услуги. На първа линия се тества персонала – това са около 2500 за човека страната, в Радомир има също 4 положителни проби на служители “обяви социалният министър Деница Сачева. Върховната административна прокуратура (ВАП) изиска информация от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев и от министър Деница Сачева за предприетите мерки и тяхното спазване след въвеждането на извънредното положение в специализираните институции за социални услуги. ВАП сезира контролните органи за разпространение на коронавируса в домове за стари хора в гара Орешец, град Кула, град Радомир, Центъра за настаняване от семеен тип за деца с умствени увреждания във Видин, Служба защитени жилищав град Банско.

В края на април

15 служители на

ТЕЦ “Бобов дол”

са заразени

Заразата вероятно е станала чрез служебните автобуси. Работническо огнище бе завод “Мизия” в Плевен. Там с вируса бяха над 60 човека, като само 17 бяха контактни на жена, чийто с раджия и се е при Все още шивашкото предприятие, в което работят 920 души, е под 14-дневна карантина. В него е извършена тотална дезинфекция.



[ad_2]