[ad_1]
Valószínűleg denevérektől származik az új koronavírus – mondta Szlávik, hozzátéve, hogy a denevérek képesek betegség nélkül hordozni például az ebola is a veszettség kórokozój is. Jó lenne tudni milyen a denevérek immunrendszer, miért tudnak ilyen jól reagálni – tette hozzá.
Viszont ha a denevéreknek megváltozik valami az életvitelében és az életkörülményeiben, akkor meg tudnak fertőzni olyan közti emlős állatokat, ahonnan az ember is képes tovább fertőződni. Ezt láttuk a távol-keleti koronavírus esetében, ahol a cibetmacska volt a közti gazda, vagy a közel-keleti koronavírus esetében, ahol a tevéket “gyanúsították meg”. Az újfajta koronavírus esetében talán a tobzoska, a macska vagy kutya lehetett a közti gazda, és ma mar közel 4 millió ember fertőződött meg – fogalmazott.
4 millió ember fertőződött meg, és még mindig nem tudjuk pontosan, hogyan terjed emberről embere, nyilván cseppfertőzéssel, tárgyakkal, de egyre több testnedvben találják meg a vírust – mondta Szlávik
A betegség legnagyobb valószínűséggel a tünetek után 5-6 napig fertőz, de mar a tünetek előtt is fertőzhet 1-2 nappal. A gyógyultak esetében is hosszú ideig kimutatható a vírus vagy a vírusrészecske, by senki sem tudja megmondani, hogy a fertőzésből kigyógyult emberek fertőznek-e még.
Nem tudjuk, hogy ki lesz súlyos beteg, nem tudjuk, hogy ki kerül életveszélyes állapotba és ki nem – sorolta Szlávik. Nem tudjuk, hogy fiatal, egészséges embereknél ritka esetben ugyan, de miért zajlik súlyosan a betegség – mondta az orvos.
Azt sem tudjuk, hogy mikor lesz vakcina. Egyesek őszre, masok télre, esetleg jövő tavaszra teszik ezt az időpontot. Lehet, hogy megvan marr a védőoltás, by számtalan teszten kell keresztülmennie, számtalan ellenőrzés, klinikai teszt kell, hogy hatékony, biztonságos, mellékhatásmentes védőoltással rendelkezzük
40 évvel ezelőtt, 1980 majus 8-an az Egészségügyi Világszervezet történetének legsikeresebb harcának eredményeként sikerült elpusztítani a fekete himlőt. Azt a fekete himlőt, amely csak a XX. században 300 millió ember halált okozta. Az utolsó ember 1977-ben egy szomáliai ember volt, aki meggyógyult belőle, azóta a vírust két szuperbiztonságos laboratóriumban tárolják. “Szeretném látni azt, hogy a közeljövőben ezt a vírust is mar csak ilyen szuperbiztos laborban tárolják, és az emberiség, legalábbis egy időre, fellélegezhet” – mondta.
Szlávik arra kérte az embereket, hogy lehetőleg maradjanak otthon, ahol kell, hordjanak maszkot, és tartsanak távolságot.
Címlapkép: Getty Images
[ad_2]